Oxidace boru a jeho stanovení

Oxidace boru a jeho stanovení

autor Host VŠCHT -
Počet odpovědí: 3

Dobrý den přeji,

chci se zeptat na kvantitativní stanovení amorfního boru. Dostal se mi do ruky starší návod kolegů z Rakouska, ve kterém je popsáno převedení boru na kyselinu boritou následujícím způsobem: k naváženému vzorku boru je přidáno množství peroxidu vodíku a pár kapek HNO3 s trochou vody, následně je směs vařena po dobu jedné hodiny pod vařičem. Následně je provedena titrace kyseliny borité s přídavkem mannitolu a fenolftaleinu pomocí roztoku NaOH.

V literatuře jsem ovšem tento typ oxidace nikde nenašel a musím říct, že výsledky stanovení obsahu boru pomocí tohoto postupu zatím nejsou dobré. 

Našel jsem jiný způsob oxidace boru na H3BO3: uvaření vzorku boru s konc. HNO3, při kterém vzniká plyn NO2. 

Chci se zeptat, jak lze nejjednodušeji převést amorfní bór na kyselinu boritou tak, aby bylo možné provést následně titraci?

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem


Petr Horák

V odpovědi na Host VŠCHT

Re: Oxidace boru a jeho stanovení

autor Kateřina Rubešová -
Dobrý den,
pro odpověď asi bude potřeba vědět, jaké je přibližně celkové složení vzorku a jaký je přibližně celkový obsah boru ve vzorku.
Mohu se zeptat, na jaké střední škole děláte takovouto pokročilou analytickou chemii?
Zdraví Kateřina Rubešová
V odpovědi na Kateřina Rubešová

Re: Oxidace boru a jeho stanovení

autor Host VŠCHT -
Dobrý den přeji,

omlouvám se, protože jsem si při zadávání dotazu nevšiml, že se jedná o skupinu, kde se zadávají dotazy učitelů na SŠ :-)
My tady tuhle problematiku řešíme v laboratoři (firma Austin Detonator, Vsetín) a máme s ní docela potíže, protože dodavatel bóru moc nekomunikuje, co se týká metodiky stanovení.
Proto se chytám každého stébla.

Jinak co se týká amorfního bóru, tak ten má obsah B stanoven dle atestu dodavatele na 96,2 % a obsahuje i Mg (0,1 %).
Jde mi především o to, jak kvantitativně převést (zoxidovat) ten bór na kyselinu boritou. Zatím se potýkáme s tím, že i když dodržíme stejné podmínky vaření, tak při následné titraci máme rozdílné výsledky (v řádu ml).

Předem děkuji za jakoukoliv pomoc.
S pozdravem


Petr Horák
V odpovědi na Host VŠCHT

Re: Oxidace boru a jeho stanovení

autor Kateřina Rubešová -
Dobrý den,
v tom případě naši diskusi přesuneme mimo tento kurz. Pokud máte zájem, zavolejte na 220 444 051.
Zdraví Rubešová