Mikromycety

Micromycetes

V mikrobiologické praxi se pro označení mikroskopicky pozorovatelných, nebo-li drobnohledných hub (Fungi), vžil název mikromycety. Mikromycety se ve formě spor a trvalých buněk často vyskytují v povrchových, podpovrchových i podzemních vodách. Při úpravárenském procesu jich projde velká část do vodovodní sítě, zde se zachytávají na stěnách potrubí ve zkorodovaných či zdrsnělých plochách. K inaktivaci spor dochází při koncentraci chloru 3 mg·l-1. Kolonizující mikromycety ovlivňují chuťové i pachové vlastnosti dodávané pitné vody. Mikromycety tvoří významnou část osídlení odpadních vod, kde jsou přítomné v nárostech na biologických filtrech či jako součást vloček aktivovaného kalu. Zde se spolu s bakteriemi účastní na odbourávání organických látek. V opačném případě při přemnožení způsobují značné technologické potíže, zarůstají potrubí (viz obr. 1) či filtrační jednotky (viz obr. 2). Pro mikroskopické pozorování a taxonomii mikromycet je důležitá znalost některých morfologických charakteristik.

Stanovení mikromycet, jako ukazatele kvality pitné vody, není bohužel legislativou vyžadováno. Praxí je potvrzeno negativní působení mikromycet na senzorické vlastnosti pitné vody. V mycelárních povlacích se rozmnožují bakterie a prvoci, a ty se pak po odumření stávají dalším zdrojem substrátu.

Stanovení mikromycet v povrchových vodách metodou přímého výsevu.

Na dvě misky se paralelně očkuje objem 0,5 ml vzorku na povrch pevného média (glukózo-peptonový agar s bengálskou červení). Krouživými pohyby se naočkovaný objem vzorku rovnoměrně rozvrství či rozetře DRIGALSKIHO tyčinkou. Kultivace probíhá po dobu 5 – 7 dnů při teplotě 20 – 25 °C tak, že jsou misky víčkem vzhůru. Od třetího dne kultivace se misky kontrolují (nesmí se otvírat). Počítají se kolonie vláknitých plísní (viz obr. 3). Hladké, červené, krémové a bělavé kolonie, či lesklé a matné, se mikroskopicky prověřují (viz obr. 4), hodnotí se přítomnost a charakter spor (viz obr. 5), konidií, askospor, bazidiospor, sporangií, fialid (viz obr. 6), chlamydií a dalších útvarů (viz obr. 7), které mohou napovědět bližší taxonomii. Z obou prověřených misek se zjištěný počet kolonií sečte a celkový počet kolonií se uvádí na objem vzorku. Na přesnější identifikaci kmenů se používá metoda přeočkování kolonií a příprava čistých kultur na SABOURAUDOVĚ agaru. Obdobným způsobem lze provést i stanovení mikromycet metodou membránových filtrů, za použití filtrů o velikosti pórů 0,4 – 0,7 µm a objemu 100 ml a 10 ml vzorku vody (filtruje se paralelně).

 
Obr. 1: Makroskopický pohled na kolonii mikromycet druhu Fusarium aquaeductum (na Petriho misce), která kompletně zarostla potrubí vedoucí z průmyslové linky upravující vodu.
 
Obr. 2: Makroskopický pohled na kolonii mikromycet druhu Fusarium aquaeductum (na Petriho misce), která kompletně prorostla pískové filtry průmyslové linky upravující vodu.
 
Obr. 3: Narostlé kolonie mikromycet na povrchu Sabouraudova agaru.
 
Obr. 4: Hyfy mikromycet rodu Fusarium obarvené laktofenolem a pozorované pod mikroskopem.
 
Obr. 5: Typy a charakter spor mikromycet rodu Fusarium obarvené laktofenolem a pozorované pod mikroskopem.
 
Obr. 6: Fialidy u mikromycet rodu Fusarium obarvené laktofenolem a pozorované pod mikroskopem.
 
Obr. 7: Hyfy mikromycet rodu Fusarium obarvené laktofenolem a pozorované pod mikroskopem.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Mikromycety. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=M019>