Logo OPVVV

Teoretické minimum

Silně doporučujeme přečíst si kapitoly

Věnujme se nyní hledání řešení počáteční (Cauchyovy) úlohy, tj. problému @b \left\{ \begin{array}{ccc} y' & = & g(x)h(y),\\ y(x_0) & = & y_0. \end{array} \right. @b Z věty v části Rovnice se separovatelnými proměnnými — úvod  víme, že pokud leží počáteční podmínka @i (x_0,y_0) @i v některém ze základních obdélníků @i \mathcal O @i takových, že @i g @i a @i h @i jsou spojité pro všechna @i (x,y)\in\mathcal O @i, přičemž @i h\neq 0 @i na @i \mathcal O @i, pak řešení (o kterém budeme hovořit jako o partikulárním řešení) existuje a je jediné. Nadto jeho integrální křivka leží v @i \mathcal O @i. Hledat partikulární řešení je poněkud jednodušší než najít obecné řešení, protože ve své podstatě vybíráme z obecného řešení jedno konkrétní, jehož graf prochází bodem @i (x_0,y_0) @i. Toho lze s výhodou využít. Algoritmus na jeho hledání je zpočátku obdobný tomu na hledání obecného řešení, proto ho popíšeme trošku stručněji.

Algoritmus na hledání partikulárního řešení
  1. Najdeme intervaly, na kterých jsou funkce @i g @i a @i h @i spojité. Kartézskými součiny všech možných intervalů odpovídajících funkcím @i g @i  a @i h @i vzniknou obdélníky, ve kterých budou ležet všechny integrální křivky řešení. Ze všech obdélníků zvolíme ten, ve kterém se nachází počáteční podmínka. Např. nechť funkce @i g @i je spojitá na intervalech @i (a_1,b_1)@i a @i (a_2,b_2) @i (@i b_1<a_2 @i), a funkce @i h @i na intervalu @i (c,d) @i. A dále buď @i x_0\in (a_1,b_1) @i a @i y_0\in (c,d) @i, tj. počáteční podmínka @i P=(x_0,y_0)\in\mathcal O_1 @i.


    Další kroky pak budeme provádět na obdélníku @i \mathcal O_1 @i.
  2. Najdeme (pokud existují) konstantní řešení, tj. nalezneme nulové body funkce @i h @i na intervalu @i (c,d) @i — položíme @i h(y)=0. @i Pro jednoduchost předpokládejme, že rovnice má jediné řešení @i c_0 @i. Pak funkce @i y_{c_0}(x)=c_0,\ x\in (a_1,b_1), @i  je konstantním řešením @i y'  =  g(x)h(y) @i.
    • @i c_0 = y_0 @i (počáteční podmínkou jsme se trefili do konstantního řešení) našli jsme řešení počáteční (Cauchyovy) úlohy a dál už pokračovat nebudeme (pokud platí, že @i h'@i je spojitá na @i (c,d) @i, je toto řešení dokonce jediné; v opačném případě můžeme ztratit jednoznačnost řešení, viz poznámku v závěru kapitoly  Rovnice se separovatelnými proměnnými — obecné řešení, což je nad rámec tohoto kurzu).
    • @i c_0 \neq y_0 @i, pokračujeme dál:
  3. Graf konstantního řešení @i y_{c_0} @i rozdělil obdélník @i \mathcal O_1 @i na dva menší obdélníky (pokud budeme mít více konstantních řešení, získáme i více obdélníků)
    • @i \mathcal O_{11} = (a_1,b_1)\times (c_0,d) @i
    • @i \mathcal O_{12} = (a_1,b_1)\times (c,c_0) @i
    Volíme ten obdélník, ve kterém se nachází počáteční podmínka. V našem případě je to @i \mathcal O_{12} @i.


    Na tomto obdélníku použijeme
  4. algoritmus separace proměnných
    Z definice diferenciálu funkce vyjádříme derivaci @i y' =\dfrac{{\rm d}y}{{\rm d}x}, @i kterou nahradíme v rovnici @i y' = g(x)h(y) @i. Dostaneme @b \frac{{\rm d}y}{{\rm d}x} = g(x)h(y). @b Separujeme proměnné — @i x @i na jednu stranu rovnice a @i y @i na druhou, a to tak, aby diferenciály zůstaly v čitateli @b \frac{1}{h(y)}\,{\rm d}y = g(x)\,{\rm d}x.@b  Nyní obě strany rovnice zintegrujeme @b \int \frac{1}{h(y)}\,{\rm d}y = \int g(x)\,{\rm d}x. @b Označíme-li @i H @i primitivní funkci k @i 1/h @i  na intervalu @i (c,c_0) @i  a @i G @i primitivní funkci ke @i  g @i  na intervalu @i (a_1,b_1) @i a vyznačíme-li v rovnici závislost funkce @i y @i na proměnné @i x @i, dostaneme @b H\big(y(x)\big) = G(x) + C\label{res}\tag{1},  @b kde @i C\in\mathbb R @i je integrační konstanta. To je rovnice pro obecné řešení.
  5. Mezi všemi řešeními nás zajímá pouze to, které splňuje počáteční podmínku. Tj. to, jehož integrální křivka prochází bodem @i (x_0,y_0) @i. Hledáme tedy konstantu @i C @i (označme ji @i C_0 @i), aby rovnice \eqref{res} byla splněna pro @i x = x_0 @i a @i y(x_0)=y_0 @i, tedy  @b H(y_0) = G(x_0) + C_0\ \Rightarrow \ C_0 = H(y_0) - G(x_0). @b @i C_0 @i dosadíme do \eqref{res} @b H\big(y(x)\big) = G(x) +H(y_0) - G(x_0). @b Z této rovnice vyjádříme neznámou funkci @i y @i (proč je to možné udělat a pro jaká @i x @i, je detailněji popsáno v  Rovnice se separovatelnými proměnnými — obecné řešení, Algoritmus na hledání obecného řešení), @b y(x) = H^{-1}\big(G(x) +H(y_0) - G(x_0)\big),\ x\in (\alpha,\beta). @b Interval @i (\alpha,\beta)\subset (a_1,b_1) @i je největší podinterval intervalu @i (a_1,b_1) @i takový, že
    • funkce @i y @i je na něm definovaná
    • @i x_0\in (\alpha,\beta) @i

    Pro ilustraci je příklad integrální křivky řešení @i y @i, včetně jeho definičního oboru, zakreslen na obrázku:


Související

Integrální počet, diferenciál.


Užitečná poznámka: Pro zjednodušení jsme v celém výkladu používali pouze otevřené intervaly. Definičními obory funkcí mohou být i jiné typy intervalů, např. definičním oborem funkce @i \arcsin @i je uzavřený interval @i [-1,1] @i. Proto i při hledání obdélníků, na kterých má naše řešení „žít“, budeme využívat takové intervaly, které budou pro naši úlohu přirozené. Musíme však být opatrní. Např. derivaci @i \arcsin @i můžeme v bodě
  • @i -1 @i uvažovat pouze zprava
  • @i 1 @i uvažovat pouze zleva

Nicméně jednostranné derivace funkce @i \arcsin @i v obou krajních bodech sice existují, ale jsou nevlastní, což se nám do základního konceptu řešení diferenciálních rovnic příliš nehodí.


Případ, kdy funkce @i h @i má za definiční obor polouzavřený interval, si ukážeme v následujícím příkladě.


Řešené příklady

1. Najděte řešení počáteční (Cauchyovy) úlohy @b \left\{ \begin{array}{ccc} y' & = & 6x^2 {\sqrt y},\\ y(1) & = & 4, \end{array} \right. @b

  1. Naše rovnice je v separovaném tvaru. Pravá strana je součinem funkce @i g(x)=6 x^2 @i proměnné @i x @i a funkce @i h(y)=\sqrt y @i proměnné @i y @i.
  2. Funkce  @i g @i je spojitá na @i \mathbb R @i a @i h @i je spojitá na @i [0,+\infty) @i. A tak základní obdélník, v němž se budou všechny integrální křivky nacházet, je @i \mathcal O = \mathbb R\times [0,+\infty) @i. Do obrázku zakresleme také počáteční podmínku @i P=(x_0,y_0)=(1,4) @i:

  3. Položme @i h(y)=\sqrt y=0 @i. Tato rovnice má jediné řešení @i y = 0 @i. Proto existuje jediné konstantní řešení @i y_0(x)=0,\ x\in \mathbb R @i.

    Z obrázku vidíme, že počáteční podmínka @i P @i neleží na grafu konstantního řešení. Budeme pokračovat dál. Z obdélníku @i \mathcal O @i vyloučíme osu @i x @i (tam je @i h(y)=0 @i) a přejdeme na obdélník @i \tilde{\mathcal O} = \mathbb R\times (0,+\infty) @i.
  4. Na @i \tilde{\mathcal O} @i provedeme
  5. algoritmus separace proměnných: @b \frac{{\rm d}y}{{\rm d}x} = 6x^2 {\sqrt y}, @b po separaci proměnných @b \frac{{\rm d}y}{{\sqrt y}} = 6x^2 \,{\rm d}x @b a zintegrujeme @b  \int\frac{{\rm d}y}{{\sqrt y}} =\int 6x^2 \,{\rm d}x. @b Dostaneme @b 2\sqrt{y(x)} = 2x^3 +C,\ C\in\mathbb R.\label{res1}\tag{2} @b
  6. Abychom našli partikulární řešení, určíme konstantu @i C @i tak, aby byla předchozí rovnice splněna pro @i x = 1 @i a @i y(1)=4 @i (říká se, že do rovnice dosadíme počáteční podmínku) @b 2\sqrt{4}=2\cdot 1^3 +C, @b tudíž @i C= 2 @i. Dosaďme za @i C @i dvojku do rovnice pro obecné řešení \eqref{res1} @b 2\sqrt{y(x)} = 2x^3 +2 @b a vydělme dvěma @b \sqrt{y(x)} = x^3 +1.\label{res2}\tag{3} @b Teď bychom chtěli obě strany rovnice umocnit na druhou.
    Pozor, častá chyba:
    druhá mocnina je inverzní funkcí k druhé odmocnině pouze na nezáporných číslech!
    Takže pravá strana rovnice musí být kladná (kdyby byla nulová, bylo by @i y(x)=0 @i, což není možné, protože jsme se omezili na obdélník @i \tilde{\mathcal O}=\mathbb R\times (0,+\infty) @i), tedy @i x^3 +1 > 0 @i, a proto @b x>-1. @b Získáváme tím podmínku @i  x\in (-1,+\infty) @i
    • na definiční obor partikulárního řešení
    • za níž lze obě strany rovnice \eqref{res2} umocnit na druhou
    Umocněme @b y(x) = (x^3 +1)^2 @b a získáváme předpis pro partikulární řešení naší úlohy na obdélníku @i \tilde{\mathcal O} @i. Opatřeme ho před chvílí nalezeným definičním oborem @b y(x) = (x^3 +1)^2,\ x\in (-1,+\infty). @b Pokud bychom chtěli najít řešení na větším obdélníku @i \mathcal O=\mathbb R\times [0,+\infty) @i, museli bychom to stávající napojit v bodě @i (-1,0) @i na konstantní řešení (Obecně při volbě počáteční podmínky v bodech, kde nemáme jednoznačnost řešení a integrální křivky se větví, je možné zvolit do partikulárního řešení jakoukoli integrální křivku takovou, aby v tomto bodě existovala vlastní derivace řešení. Z tohoto důvodu pak nelze partikulární řešení napsat jednoduchým předpisem, když jich může být ve skutečnosti nekonečně mnoho.) a dostali bychom řešení @b y_1(x)=\left\{ \begin{array}{rc} 0, & x\leq-1,\\ (x^3 +1)^2, & x>-1.\end{array} \right.@b Spočtěte si, že @i y_1 @i má vlastní derivaci všude na @i \mathbb R @i (speciálně @i y_1'(-1)=0 @i)! Pro ilustraci si ještě nakreslíme integrální křivku řešení @i y_1 @i:

    Užitečná poznámka: Všimněte si, že pravá strana rovnice @i y' = 6x^2 {\sqrt y} @i je nezáporná na obdélníku @i \mathcal O @i. Proto je derivace řešení @i y_1 @i nezáporná na (svém definičním oboru) @i \mathbb R @i. To ale znamená, že řešení @i y_1 @i je neklesající funkce na (svém definičním oboru) @i \mathbb R @i, což ostatně můžeme vidět i z obrázku.


2. Najděte partikulární řešení rovnice @i y' = \dfrac{y+y^2}{x} @i splňující počáteční podmínky

  • @i y(-2)=-1 @i
  • @i y\Big(\frac{1}{2}\Big)=1 @i
  • @i y(-1)=-\frac{1}{2} @i
  1. Poznamenejme, že rovnice je opět v separovaném tvaru. Pravá strana je součinem funkce @i g(x)=\frac{1}{x} @i proměnné @i x @i a funkce @i h(y)= y + y^2 @i proměnné @i y @i.
  2. Funkce  @i g @i je spojitá na intervalech @i (-\infty,0) @i a @i (0,+\infty) @i, funkce @i h(y)=y+y^2 @i je spojitá na @i \mathbb R @i. Tedy základní obdélníky, v nichž  budeme hledat grafy řešení, jsou dva:
    • @i \mathcal O_1 = (0,+\infty)\times\mathbb R @i
    •  @i \mathcal O_2 = (-\infty,0)\times\mathbb R @i
    Do obrázku zakreslíme i všechny počáteční podmínky
    • @i P=(-2,-1) @i
    • @i Q=(\frac{1}{2},1) @i
    • @i R=(-1,-\frac{1}{2}) @i


  3. Řešíme @b h(y)=y+y^2=y(y+1)=0. @b Dostaneme dvě řešení @i y_1=0@i a @i y_2=-1 @i. To odpovídá dvojici konstantních řešení na obdélníku
    • @i \mathcal O_1 @i:
      • @i y_{11}(x)=0,\ x\in (0,+\infty) @i
      • @i y_{12}(x)=-1,\ x\in (0,+\infty) @i
    • @i \mathcal O_2 @i:
      • @i y_{21}(x)=0,\ x\in (-\infty,0) @i, (v obrázku vyznačeno zeleně čerchovaně)
      • @i y_{22}(x)=-1,\ x\in (-\infty,0) @i  (v obrázku vyznačeno červeně)

    Vidíme, že počáteční podmínkou @i y(-2)=-1 @i jsme se trefili do konstantního řešení @i y_{22} @i, a tak jsme našli nějaké řešení první úlohy — řešení je @b y_{22}(x) = -1,\ x\in (-\infty, 0). @b (Jelikož je splněna postačující podmínka @i h'\neq 0 @i na @i \mathbb R @i pro jednoznačnost řešení, je ve skutečnosti konstantní řešení @i y_{22} @i jediným řešením, jehož integrální křivka prochází bodem @i (-2,-1) @i.)
  4. Grafy konstantních řešení rozdělily dva základní obdélníky @i  \mathcal O_1 @i a @i  \mathcal O_2 @i na celkem šest obdélníků
    • @i  \mathcal O_{11} = (0,+\infty)\times (0,+\infty) @i
    • @i  \mathcal O_{12} = (0,+\infty)\times (-1,0) @i
    • @i  \mathcal O_{13} = (0,+\infty)\times (-\infty,-1) @i
    • @i  \mathcal O_{21} = (-\infty,0)\times (0,+\infty) @i
    • @i  \mathcal O_{22} = (-\infty,0)\times (-1,0) @i
    • @i  \mathcal O_{23} = (-\infty,0)\times (-\infty,-1) @i


    Nás zajímají pouze obdélníky @i \mathcal O_{11} @i a @i \mathcal O_{22} @i, ve kterých se vyskytují zbývající dvě počáteční podmínky. Na těchto obdélnících (platí věta o existenci a jednoznačnosti řešení) uděláme

  5. separaci proměnných: @b \frac{{\rm d}y}{{\rm d}x} = \frac{y+y^2}{x}, @b po separaci proměnných @b \frac{{\rm d}y}{y+y^2} = \frac{1}{x}\,{\rm d}x @b a zintegrujeme @b  \int\frac{{\rm d}y}{y+y^2} = \int\frac{1}{x}\,{\rm d}x\label{sep1}\tag{4}. @b Levá strana se spočte s využitím rozkladu integrandu na parciální zlomky: @b  \frac{1}{y+y^2} = \frac{1}{y(1+y)} = \frac{A}{y} + \frac{B}{y+1},\ y\neq 0,-1. @b Vynásobením rovnice výrazem @i y(1+y) @i dostaneme @b 1=A(y+1) + By,\ y\neq 0,-1. @b Protože dva polynomy se rovnají, rovnají-li se jejich koeficienty, srovnáme koeficienty u odpovídajících mocnin na levé a pravé straně rovnice: @b \begin{array}{cl} {\rm u}\quad 1: &  1 =  A\\ {\rm u}\quad y: &  0 =  A +B \end{array} @b Řešením je @i A=1,\ B=-1 @i. Dosadíme do levé strany \eqref{sep1} a dopočteme @b \int\frac{{\rm d}y}{y+y^2} = \int\left(\frac{1}{y} + \frac{-1}{y+1}\right){\rm d}y =  \ln|y| - \ln|1+y| = \ln\frac{|y|}{|1+y|}. @b Zintegrujeme pravou stranu \eqref{sep1} a získáme rovnici pro obecné řešení @b \ln\frac{|y(x)|}{|1+y(x)|} = \ln|x| + C,\ C\in\mathbb R.\label{res21}\tag{5} @b

  6. Nyní určíme konstantu @i C @i podle zadané počáteční podmínky.
    (b) @i y\Big(\frac{1}{2}\Big)=1 @i dosadíme do \eqref{res21} @b \ln\frac{|1|}{|1+1|} = \ln\left|\frac{1}{2}\right| + C, @b a tudíž @i C=0 @i. Odstraňme na obdélníku @i \mathcal O_{11} = (0,+\infty)\times (0,+\infty) @i  absolutní hodnoty @b |x| = x,\  \frac{|y|}{|1+y|} = \frac{y}{1+y} @b a spolu s vypočtenou konstantou @i C @i dosaďme do rovnice \eqref{res21} @b \ln\frac{y(x)}{1+y(x)}=\ln x. @b Z ní postupně vyjádříme řešení @b \frac{y(x)}{1+y(x)} = x\ \Rightarrow\ y(x)=x\big(1+y(x)\big)\ \Rightarrow\ y(x)(1-x) = x. @b
    Pozor, častá chyba: Dělit výrazem @i 1-x @i lze pouze pro @i x\neq 1 @i.
    A proto partikulární řešení splňující druhou počáteční podmínku je @b y_2(x) = \frac{x}{1-x},\ x\in (0,1). @b Jeho definiční obor je skutečně pouze interval interval  @i (0,1) @i, protože omezující podmínka @i x\neq 1 @i mající původ v hledání předpisu pro řešení rozdělila interval @i (0,+\infty) @i na dva podintervaly @i (0,1) @i a @i (1,+\infty) @i, z nichž ten první obsahuje @i x_0=\frac{1}{2} @i.
    (c) @i y(-1)=-\frac{1}{2} @i dosadíme do \eqref{res21} @b \ln\frac{\left|-\frac{1}{2}\right|}{\left|1-\frac{1}{2}\right|} = \ln|-1| + C, @b a tudíž @i C=0 @i. Odstraňme na obdélníku @i \mathcal O_{22} = (-\infty,0)\times (-1,0) @i  absolutní hodnoty @b |x| = -x,\  \frac{|y|}{|1+y|} = \frac{-y}{1+y} = -\frac{y}{1+y} @b a spolu s vypočtenou konstantou @i C @i dosaďme do rovnice \eqref{res21} @b \ln\left(-\frac{y(x)}{1+y(x)}\right)=\ln (-x) @b (výrazy uvnitř logaritmů jsou kladné!). Z ní postupně vyjádříme řešení @b -\frac{y(x)}{1+y(x)} = -x\ \Rightarrow\ y(x)=x\big(1+y(x)\big)\ \Rightarrow\ y(x)(1-x) = x\ \Rightarrow\ y(x) = \frac{x}{1-x}. @b
    Užitečná poznámka: Dělit výrazem @i 1-x @i jsme tentokrát bez problémů mohli, neb @i 1\notin  (-\infty,0) @i.
    A tak partikulární řešení splňující poslední počáteční podmínku je @b y_3(x) = \frac{x}{1-x},\ x\in (-\infty,0). @b Jeho definiční obor je celý interval @i (-\infty,0) @i, první složka kartézského součinu v obdélníku @i \mathcal O_{22} @i.
    Na závěr si vykresleme všechna tři partikulární řešení:

Užitečná poznámka: Někdy chceme mít jistotu, že výsledek, který jsme právě našli, je správný. Pokud nemáme zrovna k dispozici autorský výsledek (a ani ten nemusí být vždy dobře), je vhodné udělat zkoušku správnosti výsledku. Ověření, že jistá funkce je řešením dané rovnice, je věnována kapitola  Diferenciální rovnice — pojem řešení.


Neřešené příklady

  1. Najděte řešení Cauchyovy úlohy @b \left\{ \begin{array}{ccc} y' & = & {\rm e}^{-y},\\ y(0) & = & 0. \end{array} \right. @b Nakreslete integrální křivku řešení.
  2. Najděte řešení rovnice @b y' = \frac{\cos x}{2y} @b splňující počáteční podmínku @i y(0)=\frac{\sqrt 2}{2} @i.
  3. Spočtěte řešení počáteční úlohy @b \left\{ \begin{array}{ccc} y' & = & (y-1)\,{\rm cotg}\, x,\\ y\left(\frac{\pi}{2}\right) & = & 0, \end{array} \right. @b a nakreslete jeho integrální křivku.
  4. Najděte partikulární řešení rovnice @b y'=\frac{1+y^2}{x^2} @b splňující počáteční podmínku @i y(1)=0 @i. Proveďte zkoušku.
  5. Najděte řešení Cauchyovy úlohy @b \left\{ \begin{array}{ccc} y' & = & \dfrac{x+3}{2xy},\\ y(1) & = & 2. \end{array} \right. @b

Licence CC BY SA

Zuletzt geändert: Dienstag, 14. Juni 2022, 21:38