Logo OPVVV

Teoretické minimum

Než budeme schopni říci, co je diferenciální rovnice, potřebujeme vědět, co je funkce více proměnných.

Buď  @in\in \mathbb N@i a @i M\subset \mathbb R^n@i.   Funkce @i n @i proměnných @i F:M \rightarrow \mathbb R @i je předpis, který každému @i x\in M @i přiřadí právě jedno reálné číslo, tj. @b M \ni x \mapsto F(x)\in\mathbb R. @b

Množina @i M @i se nazývá definiční obor funkce @i F @i a značí se @i \mathcal D(F) @i. Např. funkce

  • @i F_1(x,y)=x^2 + y^2 @i s definičním oborem @i  \mathcal D(F_1)=\mathbb R^2 @i je funkce dvou proměnných
  •  @i F_2(x,y,z)=\dfrac{1}{\sqrt{x^2 + y^2+z^2}} @i s definičním oborem @i  \mathcal D(F_2)=\mathbb R^3\setminus\{(0,0,0)\} @i je funkce tří proměnných

Pro naše potřeby lze říci, že diferenciální rovnice @i k@i—tého řádu (@i k\in\mathbb N @i) je rovnice, ve které se vyskytuje reálná funkce jedné proměnné @i f @i, kterou hledáme, spolu s jejími @i k @i derivacemi, tj. @b \begin{equation} F\big(x,f(x),f'(x),\ldots,f^{(k)}(x)\big)=0, \end{equation} \label{rce}\tag{R} @b kde @i F @i je funkce @i k+2 @i proměnných a @i x\in\mathbb R @i. Např.

  • @i x f'''(x) + f(x)f'(x) + 2 f(x)=\sin x@i je diferenciální rovnice třetího řádu
  • @i f''(x) + x^2 f'(x) + f(x)=0 @i je diferenciální rovnice druhého řádu

Běžně se však takto podrobně diferenciální rovnice nezapisují, není to moc přehledné. Přeznačme neznámou funkci @i f @i symbolem @i y @i a v rovnici vynechme závislost funkce na nezávisle proměnné @i x @i. Pak výše uvedené příklady diferenciálních rovnic mají tvar:

  • @i x y''' + y y' - 2 y=\sin x@i
  • @i y'' + x^2 y' + y =0 @i

Řešením rovnice \eqref{rce} na intervalu @i I\subset \mathbb R @i rozumíme každou funkci definovanou na @i I @i, která splňuje rovnici \eqref{rce} pro všechna @i x\in I @i.

Množinu všech řešení rovnice \eqref{rce} definovaných na intervalu @i I @i nazýváme obecným řešením rovnice \eqref{rce} na intervalu @i I @i. Např. označíme-li @b y_C(x)=C{\rm e}^{\sqrt x},\ x\in (0,+\infty),@b kde @i C\in\mathbb R@i je libovolná konstanta, pak množina @b \big\{y_C(x);\,C\in\mathbb R\big\} @b je obecným řešením rovnice @b \begin{equation} y' = \frac{y}{2\sqrt x} \end{equation} \label{2}\tag{2}@b na intervalu @i (0,+\infty)@i (řešení nalezneme v části  Separovatelné rovnice).

Graf řešení diferenciální rovnice se nazývá integrální křivka. V našem příkladě, pro různé volby konstanty @i C @i dostáváme integrální křivky:


Často však v obecném řešení hledáme takové, které splňuje nějaké podmínky. Nejčastěji se jedná o tzv. počáteční podmínky (později — u diferenciálních rovnic druhého řádu — se stručně zmíníme i o okrajových podmínkách). Počáteční podmínky jsou velmi specifické požadavky na řešení. Zvolíme pevně jeden bod, např. @i x_0\in I@i, a v něm zadáme, jakou funkční hodnotu má mít naše řešení a jeho @i k-1 @i derivací, po řadě třeba @i y_0,y_1,\ldots,y_{k-1}\in\mathbb R@i, tj. počáteční podmínky diferenciální rovnice \eqref{rce} jsou @b f(x_0)=y_0,f'(x_0)=y_1,\ldots, f^{(k-1)}(x_0)=y_{k-1}. @b Všimněte si, že diferenciální rovnice @i k-@itého řádu má @i k @i počátečních podmínek. Řešení diferenciální rovnice splňující počáteční podmínky se nazývá partikulární řešení. V předchozím příkladě může mít rovnice prvního řádu \eqref{2} jednu počáteční podmínku, zvolme si např. @i y(1)=1@i. Ze všech řešení této podmínce vyhovuje funkce (pro hodnotu konstanty @i C={\rm e}^{-1}@i) @b y(x)={\rm e}^{-1} {\rm e}^{\sqrt x}={\rm e}^{\sqrt x -1},\ x\in (0,+\infty),@b (za @i x @i dosaďte do funkce @i y @i jedničku, vyjde vám opět jednička). Našli jsme tedy partikulární řešení, jehož graf prochází bodem @i (1,1) @i:


Zadání úlohy sestávající se z diferenciální rovnice a počátečních podmínek se nazývá počáteční úloha, neboli Cauchyova úloha . V našem příkladě bychom řekli, že funkce @i y(x)={\rm e}^{\sqrt x -1},\ x\in (0,+\infty),@i je řešením počáteční (Cauchyovy) úlohy @b \left\{ \begin{array}{ccc} y' & = & \frac{y}{2\sqrt x},\\ y(1) & = & 1, \end{array} \right. @b na intervalu @i (0,+\infty) @i.

Ověřit, že zadaná funkce je řešením dané diferenciální rovnice bývá podstatně snazší, než hledat řešení oné rovnice. Stačí:

  1. Spočítat potřebný počet derivací vyskytujících se v rovnici (a zjistit, jsou-li na zadaném intervalu definované)
  2. Dosadit funkci a její derivace do levé strany rovnice
  3. Dosadit funkci a její derivace do pravé strany rovnice
  4. Porovnat levou a pravou stranu rovnice, a to pro všechny hodnoty nezávisle proměnné z intervalu @i I @i
  5. Ověřit splnění počátečních podmínek, pokud je zadáním počáteční (Cauchyova) úloha

V dalších kapitolách se naučíme řešit tyto typy diferenciálních rovnic:

  1. rovnice prvního řádu se separovatelnými proměnnými  Rovnice se separovatelnými proměnnými
  2. lineární rovnice prvního řádu  Lineární diferenciální rovnice 1. řádu
  3. lineární rovnice druhého řádu  Lineární diferenciální rovnice 2. řádu s konstantními koeficienty — metoda odhadu


Související

Derivace funkce.


Řešené příklady

1. Je funkce @i y(x)=\dfrac{x}{x+1},\ x\in (-\infty,-1), @i řešením diferenciální rovnice @b x y' -\frac{y}{x+1}=0 @b na intervalu @i (-\infty,-1) @i ?

  1. Diferenciální rovnice je prvního řádu, postačí tedy spočítat první derivaci: @b y'(x)= \frac{x+1-x}{(x+1)^2}=\frac{1}{(x+1)^2}. @b Ta je definovaná na celém intervalu @i (-\infty,-1) @i.
  2. Levá strana rovnice (označme ji @i LS(x) @i) je rovna: @b  LS(x)= x\frac{1}{(x+1)^2}-\frac{\frac{x}{x+1}}{x+1}=\frac{x}{(x+1)^2} - \frac{x}{(x+1)^2} = 0 @b a to pro všechna @i x\in (-\infty,-1) @i.
  3. Pravá strana rovnice (označme ji @i PS(x) @i) je nulová na intervalu @i x\in (-\infty,-1) @i.
  4. Tudíž @b LS(x)=PS(x) @b pro všechna @i x\in (-\infty,-1) @i. Tím jsme ověřili, že funkce @i y @i je řešením diferenciální rovnice na intervalu @i (-\infty,-1) @i.


2. Je funkce @i y(x)=\dfrac{x}{x+1},\ x\in (-\infty,-1), @i řešením počáteční (Cauchyovy) úlohy @b \left\{ \begin{array}{ccc}x y' -\dfrac{y}{x+1}&=&0, \\ y(-2)&=&0, \end{array} \right.@b na intervalu @i (-\infty,-1) @i

  1. @i-@i 4. už máme ověřené z předchozího příkladu. Funkce @i y @i je tedy řešením rovnice na intervalu @i (-\infty,-1) @i. Zbývá ověřit splnění počáteční podmínky:

        5.  @i y(-2)=\frac{-2}{-2+1}=2\neq 0 @i, takže funkce @i y @i nesplňuje počáteční podmínku. Proto @i y @i není řešením zadané počáteční úlohy.

Užitečná poznámka: Uvědomme si, že kdybychom řešili Příklad 2 samostatně (bez předchozího výsledku z Příkladu 1), bylo by úspornější nejprve zkontrolovat splnění počáteční podmínky. Jelikož ji funkce ze zadání nesplňuje, nemá smysl se dále věnovat otázce, zda funkce řeší zadanou diferenciální rovnici (v případě nesplnění počáteční podmínky již funkce nemůže řešit příslušnou počáteční úlohu!).
Kdybychom ovšem zadali jinou počáteční úlohu @b \left\{ \begin{array}{ccc}x y' -\dfrac{y}{x+1}&=&0, \\ y(-2)&=&2, \end{array} \right.@b na intervalu @i (-\infty,-1) @i, pak by funkce @i y(x)=\dfrac{x}{x+1},\ x\in (-\infty,-1), @i jejím řešením byla, neb @i y(-2)=\dfrac{-2}{-2+1}=2 @i.
Pozor! Je něco špatně na zadání počáteční úlohy @b \left\{ \begin{array}{ccc}x y' -\dfrac{y}{x+1}&=&0, \\ y(-1)&=&0, \end{array} \right.@b na intervalu @i (-\infty,-1) @i ?  Počáteční bod @i x_0=-1 @i z počáteční podmínky, ve kterém by mělo být řešení definováno, není v intervalu @i (-\infty,-1) @i ! Nadto výraz @i \dfrac{x}{x+1} @i vyskytující se v diferenciální rovnici ani není pro @i x=-1 @i dobře definován! A závěr? Počáteční úloha není dobře zadaná, a proto nemá smysl se pokoušet ji jakkoli řešit! 
 

3. Je funkce @i y(x)=2x\ln x,\ x\in (0,+\infty), @i řešením diferenciální rovnice @b x y'=3x+y @b na intervalu @i (0,+\infty) @i ?

  1. Spočtěme první derivaci @b y'(x)=2\ln x + 2x \,\frac{1}{x}=2\ln x + 2, @b která je definovaná pro @i x\in (0,+\infty) @i.
  2.  Levá strana rovnice je rovna @b LS(x)=x ( 2\ln x + 2 ) = 2x\ln x + 2x,\ x\in (0,+\infty). @b
  3. Pravá strana rovnice je @b PS(x)=3x + 2x\ln x,\ x\in (0,+\infty). @b
  4. Při porovnání levé a pravé strany rovnice se ptáme, zdali platí @b 2x\ln x + 2x \overset{?}{=} 3x + 2x\ln x @b pro všechna @i x\in (0,+\infty) @i. Je patrné, že tuto rovnost nelze splnit dokonce pro žádné @i x @i z intervalu @i (0,+\infty) @i. A tak funkce @i y@i není řešením zadané diferenciální rovnice.
Pozor, častá chyba: Rovnost @i LS(x)=PS(x) @i nestačí ověřit pouze pro konečný počet @i x @i. Musí platit na celém intervalu @i I @i. Často se zapomíná vůbec se zmínit, pro jaká @i x @i je daná rovnost splněna!
Užitečná poznámka: Dovednost ověřit, že nějaká funkce je řešením diferenciální rovnice, popř. počáteční (Cauchyovy) úlohy, se hodí při dělání zkoušky správnosti námi nalezeného řešení. 
 

Neřešené příklady

  1.  Ověřte, že funkce @i y(x)=\sqrt[3]{\dfrac{3}{2x}-\dfrac{1}{2x^3}},\ x\in (-\infty,0), @i je řešením diferenciální rovnice @b x^2 y^2 y' +x y^3 = 1 @b na intervalu @i (-\infty,0) @i.
  2. Je funkce @i y(x)=x-x^2,\ x\in\mathbb R, @i řešením diferenciální rovnice @b x^2 y'' -2x y' +2y = 5 x @b na @i \mathbb R @i ?
  3. Jsou funkce @i y_C(x)=C{\rm e}^{\sqrt x},\ x\in (0,+\infty),@i kde @i C\in\mathbb R@i je libovolná konstanta, skutečně řešením rovnice \eqref{2} na intervalu @i (0,+\infty) @i ?

Licence CC BY SA

Last modified: Tuesday, 14 June 2022, 9:38 PM