Pseudomonas aeruginosa

Pseudomonas aeruginosa

Jedná se o typový druh rodu Pseudomonas, který má vzhled přímé či mírně zahnuté tyčinky o rozměrech 0,5 - 1 µm × 1,5 - 6 µm. Akumulují ß-hydroxymáselnou kyselinu, netvoří spory, jsou pohyblivé pomocí svazku polárních bičíků. Mikroorganismus roste pouze za aerobních podmínek v rozpětí teplot 5 - 42 °C, optimum růstu je 37 °C. Je příležitostně patogenní pro člověka, pro starší osoby či malé děti. Vyvolává infekce močových cest, kůže a sliznice, katary. Je přítomen i v hnisu, který díky jeho přítomnosti je zbarven do modrozelena. Do okolí vylučuje antibiotika (pyocyanosu), které potlačují růst jiných mikroorganismů. Indikuje výskyt pro pitnou vodu nevyhovujících organických substrátů, protože utilizuje těžko rozložitelné látky ve vodách. Vyskytuje se v plaveckých bazénech, bývá součástí biologických nárostů na vnitřních stěnách potrubí. Stanovení tohoto mikroorganismu je vyžadováno u vod z koupališť a bazénů.

Stanovení Pseudomonas aeruginosa (viz obr. 1) metodou membránových filtrů probíhá dle normy EN 12780. Kultivačním médiem je DRAKEOVOU kultivační médium a mléčný agar s cetrimidem. Po filtraci objemu vzorku přes membránový filtr, se tento přenese na sterilní absorpční podložku nasycenou sterilním DRAKEOVÝM kultivačním médiem 19. Při sycení podložek je nutné vyloučit jakékoli zbytky tekutého média. Aby se zabránilo vysoušení podložek, je nutné před inkubací Petriho misky vkládat do speciálních pouzder či je balit do plastových sáčků. Naočkované filtry se inkubují při teplotě 37 °C ± 1 °C po dobu 48 hod. Po kultivaci se počítají modrozelené (viz obr. 2) či zelenohnědé kolonie (viz obr. 3). Spolehlivější je rozeznávání suspektních kolonií pod UV světlem, protože kolonie fluoreskují. Suspektní kolonie se přeočkují na mléčný agar s cetrimidem a inkubují se při teplotě 42 °C ± 0,5 °C po dobu 24 hod. Hodnotí se kolonie vykazující hydrolýzu kaseinu (vznik průzračného dvůrku kolem kolonií) a tvorba modrozeleného pigmentu pyocyaninu a fluorescence v UV z předchozího testu. Presumptivní kolonie jsou ty, které jsou modrozelené či zelenohnědé a při expozici v UV světle fluoreskují. Za potvrzené kolonie jsou považovány ty, které navíc rostou při teplotě 42 °C a na mléčném agaru s cetrimidem tvoří kolem kolonií průzračný dvůrek hydrolyzovaného kaseinu. Počet kolonií se vztahuje ke zpracovanému objemu vzorku vody.

 
Obr. 1: Kultura bakterií Pseudomonas aeruginosa na speciálním Drakeově médiu 19.
 
Obr. 2: Modrozelené kolonie bakterií Pseudomonas aeruginosa vyrostlé na speciálním Drakeově médiu 19.
 
Obr. 3: Zelenohnědé kolonie bakterií Pseudomonas aeruginosa vyrostlé na speciálním Drakeově médiu 19.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Pseudomonas aeruginosa . From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=P041>