Aktivovaný kal

Activated sludge

Směsná kultura mikroorganismů (viz obr. 1a–b), které jsou volně rozptýlené ve vodě a ve větších počtech vázány ve vločkách. Tato kultura mikroorganismů je výsledkem spontánního směšování přitékající odpadní vody s recirkulovaným aktivovaným kalem a provzdušňováním vzduchem za intenzivního míchání po určitou dobu (doba zdržení) v aktivační nádrži. Aktivovaný kal se s čištěnou odpadní vodou vede do dosazovací nádrže, kde se odděluje a zahušťuje, část takto zahuštěného kalu se vrací zpět do aktivační nádrže (recirkulace) a přebytečný kal se zpracovává vyhníváním. Vyčištěná odpadní voda a oddělená od aktivovaného kalu je vypouštěna do recipientu (pokud to povolují minimální limity pro vypouštění). Aktivace (proces aktivace byl poprvé použit v roce 1913 v Anglii) předpokládá mechanické zbavení hrubých nečistot, čištění v aktivační nádrži a separaci biomasy v dosazovací nádrži. Účinnost čisticího procesu závisí nejen na aktivaci, ale i na separaci. V případě přítomnosti sloučenin dusíku a fosforu v sekundárně čištěné odpadní vodě se zařazuje terciární stupeň odbourání těchto nutrientů.

 
Obr. 1a: Mikroskopický obraz aktivovaného kalu, na bakteriálních vločkách aktivovaného kalu je přisedlý nálevník Opercularia sp.
Obr. 1b: Na bakteriálních vločkách aktivovaného kalu přisedlý nálevník rodu Opercularia sp.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Aktivovaný kal. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=A007>