< STOKESOVO pravidlo | obsah | Strunovci, Nematomorpha > |
Strunatci, Chordata |
|
Chordates |
Příslušnost kmene strunatci do oddělení tkáňovci Eumetazoa, pododdělení dvoustranní Bilateralia, skupiny Coelomata a druhoústých Deuterostomia.
Strunatci jsou mnohobuněční živočichové s tělem dvoustranně souměrným. Během zárodečného vývoje se u nich postupně zakládají 3 zárodečné listy (ektoderm, entoderm, mezoderm), které dávají vznik jednotlivým tkáním, orgánům a soustavám. Dalším znakem skupiny je druhotná tělní dutina coelom, ve které jsou uložené orgány. Vnitřní kostru tvoří struna hřbetní, tj. chorda dorsalis, která se ± redukuje během vývoje jedince. Nervová trubice je uložena na hřbetní straně, pod chordou leží trávicí trubice a vyúsťuje na břišní straně těla.
Strunatci zahrnují několik zcela odlišných skupin jedinců, na kterých je patrný postupný přechod z mořského prostředí do prostředí sladkovodního a poté postupně do prostředí terestrického. Mezi mořské druhy patří zástupci podkmene pláštěnců Urochordata (sumky, salpy a vršenky) a podkmen bezlebečných Cephalochordata (kopinatci, u nás mihule rod Lampetra). Ve sladkovodním a terestrickém prostředí se pak vyskytují ± zástupci podkmene obratlovců Vertebrata, které mají velmi dobře vytvořenou opornou soustavu a tělo členěno minimálně na 3 oddíly, tj. na hlavu, trup a ocas.
Systematické členění podkmene obratlovců je založeno na utváření obličejové části lebky:
1. nadtřída bezčelistnatců Agnatha (párové žaberní oblouky);
2. nadtřída čelistnatců Gnathostomata (čelistní a jazylkový oblouk). Další rozdíly spočívají ve způsobu kladení vajec či utváření končetin. Čelistnatci uchvacují potravu čelistmi, žijí ve vodním prostředí i na souši. V našich přírodních podmínkách se vyskytují zástupci několika tříd: ryby Pisces (dvojdyšní, paprskoploutví), obojživelníci Amphibia (ocasatí - mloci, bezocasí - žáby), plazi Reptilia (ještěři, hadi), ptáci Aves (potápky, brodiví, vrubozobí, dravci, hrabaví, krátkokřídlí, dlouhokřídlí, měkkozobí, kukačky, sovy, svišťouni, pěvci), savci Mammalia (hmyzožravci, letouni, primáti, hlodavci, šelmy, zajíci, lichokopytníci, sudokopytníci). Uvedení kmene strunatců v tomto přehledu je zjednodušené a pouze doplňuje taxonomický přehled mnohobuněčných organismů. Pro bližší taxonomické určování je nutné použít vhodnější a podrobnější taxonomickou literaturu.
Citujte jako: | ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Strunatci, Chordata. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=S037> |