Mechovky, Bryozoa

Bryozoans

Příslušnost ke sladkovodním zástupcům kmene chapadlovců Tentaculata, třída mechovky Bryozoa.

Mechovky žijí přisedlým způsobem života, tvoří kompaktní kolonie tzv. zoarium, jedinci v kolonii se označují jako bryozoid či zoecium. Bryozoid se skládá z nepohyblivého cystidu a pohyblivého polypidu, který je do něho zatažitelný. Na apikálním konci má polypid zvláštní podkovovitý útvar, tzv. lophophor (viz obr. 1), opatřený řadou obrvených pohyblivých chapadélek. Tento útvar je taxonomických znakem, podle kterého se rozlišují dvě podtřídy: Phylactolemata (s lophophorem) a Gymnolemata (nemají lophophor). Tyto organismy mají drobné rozměry, cca 1 mm. Tělo je kryto kutikulou z tenkého chitinu, někdy i prostoupeného uhličitanem vápenatým. Tvar kolonií je bochníkovitý (rod Pectinatella), keříčkovitý (rod Paludicella) či korovitý (viz obr. 2) (rod Plumatella), zbarvení může být hnědé, žlutohnědé či zelené (symbiotické řasy). Množí se vnitřními pupeny, tzv. statoblasty (viz obr. 3a–b), které se uvolňují po rozpadu mateřského jedince. Statoblasty mají na svém povrchu různé háčky, na jaře dávají vznik nové kolonii mechovek.

Známé jsou z vodárenských a chladicích technologických linek, kam se dostávají nejprve jako statoblasty, které ve vhodném prostředí vyklíčí a zarůstají svými koloniemi zařízení. Jsou původci organoleptických závad. Zjednodušený taxonomický přehled viz Vybraní zástupci mechovek.

 
Obr. 1: Detail chapadélek (lophophor) u sladkovodních mechovek Bryozoa g.sp.
 
Obr. 2: Korovitý typ kolonií sladkovodních mechovek, rod Plumatella.
 
Obr. 3a: Statoblasty (vnitřní pupeny), sloužící k rozmnožování mechovek.
Obr. 3b: Statoblasty (vnitřní pupeny), sloužící k rozmnožování mechovek.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Mechovky, Bryozoa. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=M004>