Hustota, viskozita a povrchové napětí

Density, viscosity and surface tension

Fyzikální parametr, který výrazně ovlivňuje koloběh látek ve vodách, stratifikaci dalších fyzikálních a chemických parametrů je hustota. Hustota vody je ovlivněna obsahem rozpuštěných látek a závisí výrazně na teplotě. Ve vztahu hustoty k teplotě se projevuje anomálie molekuly vody, kdy největší hustota vody je přibližně při teplotě 4 °C, tento vztah neprobíhá lineárně. Hustota vody má zpětný vliv na charakter stavby těl vodních organismů (rostlin a živočichů), které mají hustotu vnitřku těla blízkou hustotě vody (cca 1,05 g·cm-3). Tento jev se označuje jako mechanická bariéra, kdy rostliny nepotřebují pevnou oporu svého těla, živočichové pevné kostry a pohybově výkonné orgány.

Odpor, který klade voda vlastnímu pohybu a měnící se s její teplotou je viskozita vody (též vnitřní tření či dynamická viskozita). Tato vlastnost ovlivňuje výskyt organismů ve vodních vrstvách, v teplejší vodě se vyskytují pohyblivější formy planktonních organismů než ve vodě chladné.

Povrchové napětí vzniká mezi kapalným a plynným prostředím zvýšenou soudržností molekul vody. Závisí stejně jako hustota a viskozita vody na teplotě a obsahu rozpuštěných látek ve vodě. Tato vlastnost umožňuje výskyt a vývoj některých druhů organismů na hladině či v blízkosti vodní blanky (viz obr. 1). Společenstvo organismů vázaných na vodní blanku je neustonní, tato blanka vzniká působením fyzikálních sil na styčné ploše mezi vodním prostředím a vzduchem. Pevnost a nosnost neustonické blanky je rozličná, má krátké trvání. Na její tvorbě se podílí rody řas Chromulina, Euglena, Characium, Chlamydomonas, Mallomonas, Dinobryon. Neustonní druhy způsobují při masovém výskytu opalizaci hladiny a druhotně působí na výsledné zabarvení vodní hladiny.

Společenstvo pleustonní je vázáno na vodní hladinu, např. hmyz pohybující se po hladině (vírník, znakoplavka, vodoměrka) či drobná makrofyta (okřehek Lemna).

 
Obr. 1: Příklad druhů organismů vyskytujících se a vyvíjejících se na vodní hladině či v blízkosti vodní blanky (tzv. pleuston a neuston).
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Hustota, viskozita a povrchové napětí. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=H009>