sobota, 11. května 2024, 09.56
Stránky: E-learning VŠCHT Praha
Kurz: Biochemický slovník (Biochemický slovník)
Slovník: Biochemický slovník
F

Furchgott Robert Francis

americký biochemik a farmakolog (1916–2009), Nobelova cena (za fyziologii a lékařství, 1998) za objevy vysvětlující působení oxidu dusnatého jako signální molekuly v kardiovaskulárním systému (spolu s L. J. Ignarrem a F. Muradem). Prokázal, že buňky endotelu (výstelky cév) produkují neznámou signální molekulu, která vyvolává uvolnění hladkého svalstva, a tím i rozšíření cév. Později se ukázalo, že tato signální molekula je oxid dusnatý, který vzniká též jako produkt odbourávání již dlouho známých srdečních léčiv typu nitroglycerinu. Poté, kdy v roce 1986 spolu s L. J. Ignarrem zveřejnili své výsledky, začala být funkce oxidu dusnatého intenzivně zkoumána; v roce 1992 byl oxid dusnatý prohlášen „molekulou roku“.

fúze buněčná

angl. cell fusion, přirozené nebo uměle vyvolané spojení obsahu dvou buněk bez toho, že by obsah jedné z nich byl následně zničen (srov. fagocytóza). Fúzí vzniká hybridní buňka, nesoucí znaky obou původních buněk. Přirozeně k ní dochází při splynutí pohlavních buněk, při kopulaci kvasinek a při spojování svalových buněk. Uměle může být vyvolána polyethylenglykolem (viz hybridomové technologie), elektrickým výbojem apod.

fylogeneze

angl. phylogenesis, vývoj biologických druhů, základní proces z pohledu evoluční teorie (srov. ontogeneze = vývoj jedince).